Jak uspokoić rozdrażnioną osobę z autyzmem?

Jak uspokoić rozdrażnioną osobę z autyzmem?

Czasami , osoby  z autyzmem przeżywają załamanie  nerwowe z powodu  złego nastroju zamykają się w sobie lub – co trudniejsze – są rozdrażnione. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji i jesteś z taką osobą, dobrze abyś wiedział jak można ją uspokoić.

Kroki:

1.      Jeżeli osoba jest mówiąca, zapytaj ją , co jej dolega? Jaki ma kłopot? Jeżeli w tle słychać reklamę  telewizyjną lub inny głośny dźwięk, wyeliminuj  go, bo to przeszkadza w porozumieniu się.

2.      Jeżeli osoba jest nie mówiąca, wyłącz  telewizor, radio i wszelkie źródła hałasu. Czasami , osoba z autyzmem ma problem z  sensorycznym odbiorem świata. Ona słyszy, czuje, widzi  o wiele intensywniej niż inni ludzie.

3.      Zastosuj masaż. Wiele autystycznych osób korzysta z  masażu terapeutycznego. Pomóż ułożyć się swojemu podopiecznemu w wygodnej pozycji, delikatnie uciskaj skroń, rozmasuj ramiona, plecy lub stopy. Niech twoje ruchy będą łagodne, kojące i staranne.

4.       Nie próbuj zapobiegać autostymulującym zachowaniom, tikom.  Te serie powtórzeń pewnych ruchów, to mechanizm, który uspokaja osoby z autyzmem. Przykładami takich zachowań są: machanie dłońmi, pstrykanie palcami, kołysanie. Jeżeli jednak osoba z autyzmem zaczyna robić sobie krzywdę ( np. bije  się pięściami, uderza głową w ścianę)  zrób  wszystko, aby to powstrzymać. Czy uda ci się opanować  taka osobę, czy zdekoncentrować, zależy od sytuacji.

5.       Nie stosuj głaskania po ciele. Jeżeli osoba z autyzmem siedzi, stań za nią i obejmij ją na wysokości klatki  piersiowej. Obróć jej głowę w bok i połóż policzek na jej głowie. Zastosuj niewielki ucisk. To przytrzymanie powinno pomóc w rozluźnieniu i uspokojeniu się.

6.      Jeżeli osoba z autyzmem ma skłonności do rzucania się i miotania, przesuń wszelkie obiekty stojące na przeszkodzie, którymi mogłaby się zranić . Ochroń  osobę poprzez położenie jej  głowy  na poduszce i twoich nogach.

7.       Przytrzymaj ją, uściśnij ramię, pokaż uczucie. Może być to pomocne przy uspokojeniu osoby z autyzmem.

8.      Zdejmij jej wszelkie niewygodne części  garderoby ( szaliki, swetry , krawaty, szelki..)

9.      Jeżeli masz taką możliwość, zaprowadź  osobę z autyzmu do  ustronnego miejsca. Jeśli  nie,  spróbuj  wytłumaczyć sytuację  i poprosić inne osoby o wyjście z pomieszczenia, w którym przebywacie.

10.  Jeżeli sytuacja się pogarsza pomimo Twoich próśb, zadzwoń po pomoc.

za: http://autism.voirici.net/?p=280